Sjöviksskolan övergår till Skolplattformen

Skolplattformen är den nya gemensamma digitala plattformen för Stockholm stads förskolor och skolor.

I Skolplattformen får du information om ditt barns skolgång direkt i din mobiltelefon, dator eller surfplatta. På skolplattformens startsida har ditt barns skola möjlighet att publicera nyheter om saker som händer på skolan, till exempel  utflykter. Via startsidan kan du även anmäla ditt barns frånvaro direkt i skolplattformen.

Under november månad kommer Sjöviksskolan göra sin övergång från den gamla Skolwebben till den nya Skolplattformen. Det innebär att alla veckobrev, nyheter och information kommer att börja publiceras på den nya plattformen. Från och med början av december kommer skolan att lämna Skolwebben helt. 

Mer information om hur det går till, när saker och ting sker och vad du som vårdnadshavare behöver göra - besök Skolwebben eller Skolplattformen för den senaste informationen. 

Dela:
Kategorier: